Esnek Reklam Alanı

Adet Düzensizliği Neden Olur?

4 dk okuma süresi
Esnek Reklam Alanı

Günümüzde bir çok kişi adet düzensizliği neden olur gibi soruları oldukça fazla aratmaktadır. Adet düzensizlikleri birçok nedenden dolayı gerçekleşebilmektedir.  Stres, hormon düzensizlikleri, doğum kontrol ilaçları, uterin polipleri ve miyomları, endometriozis, iltihaplı pelvik hastalığı, polikistik yumurtalık bu nedenlerden bazılarıdır. Aşağıda adet düzensizliği neden olur sorusuna cevap niteliği taşıyan bazı unsurlar sıralanmıştır: 

 1. Stres: ani ve aşırı kilo kayıpları ve alımları, düzensiz beslenme, gerginlik, aşırı sinir gibi nedenler strese yol açabilir. Bu da regl döngünüzü etkileyecektir.
 2. Doğum kontrol ilaçları: Bazı doğum kontrol ilaçları östrojen ve progesteron hormonuyla ilgili olabilmektedir. Direk olarak hormonlara etki eden bu ilaç, yumurtanın oluşmasına engel olarak hamile kalma durumunu önler. Bu yüzden doğum kontrol ilaçlarının alımını durdurmak veya fazla miktarda kullanmak adette düzensizlik yapabilir.  Adet düzeninin yeniden rayına oturması 6 ayı bulabilmektedir.
 3. Endometriozis: Halk arsında çikolata kisti olarak bilinen endometriozis, her ay adet akıntısıyla birlikte atılması gereken endometriyal dokunun rahim dışında büyüme başlamasıdır. Bu durum söz konusu olduğunda adet döneminde aşırı ağrı görülür. Ve düzensiz adet sorununa yol açar.
 4. Polikistik yumurtalık: Bu durumda yumurtalıklarda fazlaca androjen (erkeklik hormonu) üretir. Oluşan yüksek miktarda androjen hormonu yumurta oluşmasını engeller.
 5. Uterin polipleri ve miyomları: Uterin polipleri, rahimin iç tabakasında oluşan küçük kansersiz hücrelerdir. Miyomlar ise rahmin iç tabakasına yapışık olan tümörlerdir. Miyomlar fazla ağrıya sebep olabilirler. Bu durum bazı adet düzensizlikleri görülmesine sebep olur.
 6. İltihaplı pelvik hastalığı: İltihaplı pelvik hastalığı kadın üreme sistemini etkiyen bir hastalıktır. Daha açıkçası vajinal bölgenin ve rahimin iltihaplanmasıdır.
 7. Ayrıca österojen ve progesteron dengesizliği, tiroid problemleri, diyabet, rahim kanseri, aşırı egzersiz, kan açıcı ilaçlar, karaciğer sirozu, antidepresan ilaçlar, gibi durumlarda regl düzensizliği gibi sorunlara neden olabilir.
Özgürlüğü Temsil Eden Bir Kadın via @JillWellington

Adet Düzensizliği Belirtileri

Adet döneminde bir takım farklılıklar görülebilmektedir. Ancak düzensiz bir döngüye sahip olmak bir çok kişinin hayatını olumsuz etkilemekte ve yaşam kalitesini düşürmektedir. Adet düzensizliği belirtileri şunlardır:

Esnek Reklam Alanı
 1. Arka arkaya 3 defadan fazla adet görmemek
 2. Adet dönmeleri arasında adet olmadığın bir dönemde kanama görülmesi
 3. 21 günden kısa veya 35 günden fazla süren adet dönemleri
 4. 7 günden fazla ve kusma, ağrı, kramp gibi rahatsızlıklarla görülen adet dönemi
 5. Adet kanamasının normalden fazla veya az olması

Adet Düzensizliği Nasıl Belirlenir?

Eğer adet düzensizliği yaşayan bir bireyseniz adet düzensizliği nasıl belirlenir gibi bir arayış içerisine girmeniz olağandır. Bu tip durumlarda şu yöntemler izlenebilir:

 1. Adet döneminiz için mutlaka takvim tutmalısınız.
 2. Adet dönemi boyunca kullandığınız ped ve tampon sayısını belirleyerek ne kadar akıntınız olduğunu belirleyebilirsiniz.
 3. Anormal olarak gerçekleşen durumları mutlaka belirleyiniz.

Düzensizliklerin önüne geçmek için kesinlikle en yakın sağlık kuruluşuna müracaat edilmelidir. Olası riskleri ve düzensizliği azaltmak adına stresi azaltmak da en büyük tedavilerden olacaktır.

Adet Günü Nasıl Hesaplanır?

Bu yazımızda adet günü nasıl hesaplanır sorusuna bir cevap arayan birçok kişi bulunmaktadır. Ergenlik dönemine girişten itibaren her kadının yaşadığı, rahim iç yüzeyinin bebek olmadığı takdirde atılması durumuna adet denir. Adet döngüsü yılda en az 11 en fazla 13 defa gerçekleşen bir durumdur. Yaklaşık olarak 3-7 gün arası sürmektedir. Fakat her zaman bu durum böyle olmaz. Çünkü bazı nedenlerden dolayı adet dönemleri aksayabilir. Ancak 5 güne kadar gecikmesi düzensiz adet olarak sayılmaz. Ve adet olmaya başladıktan sonra 2 yıl içerisinde yaşanan erken adet olma ve gecikme durumları normaldir. Çünkü adetin ilk yıllarında yumurta oluşmayabilir.

Esnek Reklam Alanı

Genellikle her 28 günde bir tekrarlayan adet dönemi birçok kişide 3-7 gün arası sürer. Fakat her kadında aynı şekilde tekrarlanmaz. Bazı kadınlar 30 günde bir regl olurken bazı kadınlar 35 günde bir, bazı kadınlar ise 24 -25 günde bir adet görürler. Bu adet düzensizliği sayılmaz çünkü her kadının bünyesi farklıdır. Bu yazıda adet düzensizliği neden olur sorusunun cevabı verilmiştir.

Bir önceki yazımız olan Emzirme Ödeneği Nedir? başlıklı makalemizde Emzirme ödeneği 2020 başvuru işlemleri, Süt parası ne kadar ve süt parası ne zaman yatar hakkında bilgiler verilmektedir.

Esnek Reklam Alanı
Esnek Reklam Alanı
Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x