Esnek Reklam Alanı

Adet Günü Nasıl Hesaplanır?

4 dk okuma süresi
Esnek Reklam Alanı

Günümüzde gerek hormonlu gıda tüketiminden gerekse duygusal faktörlerden, adet döngüsü bozukluğu meydana gelebilmektedir. Döngü bozukluğu yaşayan kişilerin en çok sordukları sorular arasında adet günü nasıl hesaplanır konusu bulunmaktadır. Bu döngüyü takip edebilmenin bazı yolları bulunmaktadır. Ancak ilk olarak yapılması gereken adetin başladığı günü yazı ya da bir uygulama yolu ile not tutmak olmalıdır. Diğer adet takvimi ise 21, 28 ya da 35 güne gelmesi esas alınmalıdır. Eğer döngüsü 21 günden önce ya da 35 günden geç bir sürede tekrarlanıyor ise bu gecikme yaşandığının bir belirtisi olabilmektedir. Genellikle sağlıklı bir bireyde adet döngüsü 28 günde tekrar etmektedir. Adet günü hesaplama süreci çok uzun zamanlara yayılıyorsa bu adet görememe anlamına da gelmektedir. Eğer adet görememe süresi 1-2 ayı geçmişse an yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Zaman ve Kadın via @Engin_Akyurt

Adet Görememe Problemleri

Adet görememe problemleri, yani amenoreyi iki bölümde incelemek gerekir. Bireyler 14 yaşını doldurduğunda meme gelişimi ve pubik tüylenme gibi gelişimler olmuşsa; primer amenore denmesi için 16 yaş aralığına ulaşmış olması gerekmektedir. Daha önce adet gören kişilerde 3 ay süreyle adet görememe problemlerine ise sekonder amenore denir. Bireylerin adet döneminin düzenli olması halinde hipotalamus, hipofiz, over ve uterus gibi organlar tamamen normal çalışmaktadır. Beyinde bulunmakta olan hipotalamus ve hipofiz FSH ve LH hormonları ile overleri yani yumurtalıkları uyarır. Uyarılan yumurtalıklar östrojen ve progesteron hormonlarını salgılamaktadır. Östrojen ve progesteron hormonları da uterus (rahim) iç tabakasını yani endometriyumu uyararak adet kanamalarının oluşumunu sağlar. Sekonder amenore yaşayan kişiler adet günü nasıl hesaplanır gibi aramalar yapabilmektedir.

Esnek Reklam Alanı

Bu organlar arasındaki ardışık mekanizma her ay düzenli ve normal bir adet dönemi için gerekli faktörlerdir. Bu işleyiş herhangi bir durumda aksama yaşarsa şayet, adet görememe ya da adet düzensizliği gibi problemlerle karşı karşıya bırakır. Düzenli adet kanaması olabilmesi için bu mekanizmalar dışında, kanın akış yolunda, kızlık zarında, vajinada ya da rahim ağzında herhangi bir tıkanıklık durumunun olmaması gerekmektedir. Amenore sorununun en belirgin nedeni hamileliktir.

Primer Amenore Nedenleri

Testiküler feminizasyon  x y kromozomlu dişinin dış görüntüsünde birey, regl olamama problemiyle kaşı karşıya gelir. Primer amenore nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Kemoterapik ilaçlar
 • Radyoterapi
 • Kalmann sendromu
 • Cushing sendromu
 • Testiküler feminizasyon,
 • Galaktozemi, yapısal gecikme yani konstitüsyonel
 • Ciddi beslenme bozuklukları anoreksia,
 • Vajina serviks (rahim ağzı) gelişememesi ya da rahmin doğuştan gelişmemiş olması,
 • İmperfore hymen yani kızlık zarında açıklığın olmaması,
 • Galaktozemi ,transvers vajinal (vajinada perde olmaması) 

Sekonder Amenore Nedenleri

Kadınların en sık yaptıkları şeyler gebe kalmamak için kullandıkları doğum kontrol hapları kullanmak sekonder amenore nedenleri konusunda önemli sebeplerinden birisidir.

Esnek Reklam Alanı
 • Kişinin aşırı derecede zayıf olması ve vücudunun tam anlamıyla gelişmemiş olması,
 • İyi beslenememe, yeterli vitamin-protein ve kalsiyum ihtiyaçlarının karşılanmamış olması,
 • Günümüz hastalığı depresyon, aşırı stres
 • Gebelik aslında en sık rastlanan nedenlerden birisidir.
 • Emzirme
 • Menopoz
 • Rahim içinde yapışıklık ya da tam gelişmemiş olması

Adet Düzensizliği Tedavi Yöntemleri

Adet düzensizliği tedavi yöntemleri günümüzde oldukça fazla gelişmiştir. Sekonder amonerenin  en sık karşılaşılan nedeni gebeliktir. Bu yüzden böyle bir durumla karşı karşıya gelindiğinde öncelikle gebelik araştırılmalı, küçük bir test alarak gebe olunup olunmadığı bilgisini netleştirilmelidir. Şayet gebelik yoksa  tedavi sürecine  bu aşamada başlanmalıdır, fakat iyi beslenememe aşırı zayıflık, stres, depresyon ya da çok fazla egzersiz gibi durumlar varsa ilk önce bu durumlar düzeltilmelidir. Yumurtlama bozukluğu (anovulasyon, polikistik over sendromu )gibi durumlarda doğum kontrol hapları tedavi amaçlı kullanılabilir. Ancak bu tip durumlarda adet günü nasıl hesaplanır, adet günü içerisinde yaşanan sorunlar ve benzeri konular üzerinde detaylı not tutulması gerekmektedir.

Hipofiz bezinde yani beyinde aşırı prolaktin hormonu (süt hormonu) üretimine sebep olan bir tümör varsa tedavi tümörün ebadına göre ilaç tedavisi ya da ameliyat yöntemiyle sağlığına kavuşturulur.Küçük prolaktinoma yani mikroadenomlar ameliyat gerektirmeden genellikle ilaç tedavisiyle küçültülebilir ve  prolaktin hormon düzeyleri azaltılır, adet olağan durumuna getirilir yani her ay düzenli bir biçimde olmaya başlanır.

Bir önceki yazımız olan Kolposkopi Nedir? Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde kolposkopi işlemi, Kolposkopi nedir ve Kolposkopi uygulaması hakkında bilgiler verilmektedir.

Esnek Reklam Alanı
Esnek Reklam Alanı
Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x