Esnek Reklam Alanı

Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

4 dk okuma süresi
Esnek Reklam Alanı
Regl Takvimi via @Basti93

Adet sancısına ne iyi gelir sorusu genellikle ilk defa adet olmaya başlayan bireylerin en çok araştırdıkları konular arasında yer almaktadır. Adet döneminin sancılı geçmesini önleyebilmek için hekim kontrolünde ilaç ya da gıda takviyesine başlanabilir, hayat düzeni yeniden planlanabilir. Adet sancısı azaltma yolları için kullanılan iki farklı ilaç türü bulunmaktadır. Bu ilaç türlerinden bir tanesi nonsteroid antienflamatuvar ilaçlar olarak bilinmektedir. Noproksen veya ibuprofen madde bu ilaçlar, prostoglandin düzeylerine baskı yaparak ağrı hissini ortadan kaldırır. Bir diğer adet sancısı azaltma yolları arasında doğum kontrol ilaçları bulunmaktadır. Yumurtlamayı önler ve adet kramparını azaltarak kişinin rahatlamasını sağlar.

Sıkıntı ve şikâyeti olmayan her sağlıklı bir bireyin bile adet düzeni konusunda senede mutlaka 2 defa kadın doğum uzmanı tarafından muayeden geçmesi gerekmektedir.  Yapılan kan testleri ve doktorun istediği tetkikler sonrası ufak bir sorun olsa bile uzman tarafından müdahale edilerek büyük hastalıkların başlamasına engel olunur. İlaç tedavisi ile tedaviye başlanır ve hastalık büyümediği için büyük olasılıkla cerrahi tedavi gerekmez.

Esnek Reklam Alanı

Adet Kanamasının Fazla Ve Uzun Sürmesi

Kişilerde adet kanamasının fazla ve uzun sürmesi durumunda mutlaka bir neden bulunmaktadır. Bu durum ise araştırılması gereken önemli hususlar arasında yer almaktadır. Kanama 7 gün ya da daha fazla sürüyor ve günde 5 ya da 6 ped değiştiriliyor ise bir uzman tarafından muayene edilmesi gerekmektedir. Adet kanamasının fazla ve uzun sürmesi anemiye yani kansızlığa sebep olur. Fakat kanamanın normal gelmesi durumunda adet gününün 7 gün sürmesi normal bir durumdur.

Adet kanamanın uzun ve fazla sürmesinin sebepleri arasında yumurtlama bozukluğu, hormonal bozukluklar, miyom ve ur gibi hastalıklar yer almaktadır. Bunun dışında spiral kullanan bireylerde kanama fazla ve uzun sürebilir. Teşhisin konulması için mutlaka ultrason, hormon tahlilleri, rahimden smear alınması ve vajinal ultrason ile kontrol edilmesi gerekmektedir. Kanamanın uzun ve fazla sürmesi mutlaka araştırılması gereken bir konudur. Ağrı ve halsizliğin fazla olması kişinin yaşamını fazlasıyla etkilemektedir. Bu durumda kişiler adet sancısına ne iyi gelir ya da adet sancısı geçirme yolları gibi araştırmalar içerisine girebilir. Tiroid bezinden salgılanan sorundan ya da hormonal  sorundan kaynaklanması da araştırılması gereken sorunlar arasındadır.

Uzun Süren Adet Kanaması Belirtileri

Eğer bireyler adet düzenlerinde ya da sürelerinde sorun ile sık sık karşılaşmaktalarsa, kaliteli bir yaşantı sürdürmekte büyük sıkıntı çekebilirler. Uzun süren adet kanaması belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

Esnek Reklam Alanı
  • Kanamanın 8 günden fazla olması,
  • Karın alt bölgesinde şiddetli ağrı,
  • Günlük hayatı etkileyecek seviyede olması,
  • Pıhtı ve parça düşmesi,
  • Nefes alıp vermede sıkıntı ve yorgunluk hissi,
  • Gece 2 ya da 3 kez ped değiştirme olayı gibi belirtiler olursa mutlaka bir uzmana gidilmesi gerekmektedir.

Uzun Süren Adet Kanaması Tedavileri

Uzun süren adet kanaması tedavileri konusunda teşhis konabilmesi adına sebepler değerlendirilir ve planlanması yapılır. Yapılan tetkikler sonrası eğer miyom ya da ur görüldüyse ameliyat ile alınması gerekmektedir. Eğer kişide spiral den kaynaklanan bir kanama söz konusu ise spiral çıkarılmalıdır. Hasta 35- 40 yaş üstü ise kanamanın nereden kaynaklandığını anlamak için kürtaj yapılır gibi hastanın rahminin içinden parça alınarak patolojiye gönderilerek sonuç değerlendirilir. Anormal adet kanamaları yumurtlamadan kaynaklandığı saptanmışsa kişinin bebek isteği yoksa hormon ilaçlarına başlanılması gerekir. Doğurma yaşındaki her kadının fazla kanaması olması ilk başlarda normal olabilir ve bu olasılık vardır. Ancak adet dönemine yeni girmiş bayanların ve menopoz dönemine yaklaşmış bayanların risk olasılığı fazladır ve kalıtsal kanama problemi olan bayanlarda risk altındadır bunun için böyle problemle karşılaşan bayanların mutlaka uzman tarafından muayene edilmesi gerekmektedir.

Kanamanın fazla olması demir eksikliği ve anemi (kansızlık) gibi hastalıklara da zemin hazırlamaktadır. Hemoglobin seviyesi düşer ve halsizlik, yatma hissi, yorgunluk, baş dönmesi, nefes almada zorluk, baş ağrısına da sebep olan etmenler vardır. Rahim de kramp olmasına da neden olmaktadır. Bu durumda adet sancısına ne iyi gelir gibi arayışlar içerisinde girmek olağan bir husustur. Kanamanın uzun sürmesi rahim içinde ya da başlangıcında bulunan kanserli hücrelerden kaynaklanan kanamalara sebep olabilir bunun için vajinal ultrason ya da doktorunuzun gözlemlediği planlama ile teşhis konularak bir an önce tedavi aşamasına geçilmelidir. 

Esnek Reklam Alanı
Esnek Reklam Alanı
Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x