Esnek Reklam Alanı

Borçlanma Oranları Nelerdir?

2 dk okuma süresi
Esnek Reklam Alanı

Firmalar, öz sermaye kullanmak ve kârını artırmak dışında bir de dış borçlanma yaparlar. Borçlanmanın ekonomide oldukça yaygın olan bir diğer adı ise finansal kaldıraçtır. Finansal kaldıraç oranı firmaların varlıklarının ne kadarı borçlanma ile finanse edilmiş olduğunu gösterir. Bir başka değişle borçlanma oranı firmaların varlıklarının yüzde kaç oranla yabancı kaynaklarla karşılandığını açıklamaktadır. Borçlanma oranları nelerdir sorusunun cevabı ise ülkelerin ekonomik durumuna göre değişim göstermektedir.

Madeni Paralar via @stevepb


Bir firmanın ya da şirketin finansal kaldıraç oranının yüksek olması, firmaların ödeme riskini arttırmakla birlikte, borçların anapara taksitleri ve faizlerinin ödemesi konusunda sıkıntılar yaşanabileceğini de göstermektedir. Buna karşılık şirketlerde yabancı kaynak kullanarak yani borçlanma yaparak öz sermaye kârında artış oluyorsa, bu olumlu bir gelişme olarak adlandırılabilir. Genellikle şirket yöneticileri finansal kaldıraç oranlarını yüksek tutmak isterler. Fakat finansman kuruluşları ise tam tersi olarak borçlanma oranı düşük tutulmalıdır der. İşletme sahiplerinin finansal kaldıraç oranını yüksek tutmak istemesinin sebebi, öz sermaye maliyetinin yüksek olmasıdır. Finansman kuruluşları da bu borçlanma oranının yükselmesinin riskli olduğundan dolayı olumsuz bir yaklaşım sergilemektedirler.

Esnek Reklam Alanı


Borçlanma Oranı Nasıl Hesaplanır?

Borçlanma oranı hesaplama işlemi toplam borçların toplam varlıklara bölünmesi ile bulunmaktadır. Bu hesaplama işlemi şirketlerin varlıklarını ne kadar yabancı kaynakla yani borçla finanse ettiğini göstermektedir. Şirketlerin varlıklarını borçla finanse etmesi bir risk gibi gözükse de şirket yöneticileri için kullanılan bir yöntemdir. Ancak şirketin kâr elde etmesi de önemli bir etken olduğu için şirketlerin kâr elde edememesi söz konusu olduğu zaman, borçlarını ödemekte zorlanacaklardır. Bu da şirketlerin geleceği için risk taşıyan bir durum olmaktadır.


Borçlanma Oranı Kaç Olmalıdır?

Esnek Reklam Alanı


Gelişmiş ülkelerde genellikle % 60 oranında bir borçlanma söz konusudur. Ancak az gelişmiş ya da gelişme olan şirketler, sermaye kıtlığı yaşaması sebebiyle daha fazla yabancı kaynaklardan borçlanma yapmaktadırlar. Gelişme olan şirketlerin yabancı kaynaklara başvurmasının sebeplerinden biri de yatırımlarını arttırarak büyümeyi sağlamaktır. Ancak bu durum gelişmekte olan ülkelerin ekonomik durumunun değişiminden dolayı riskli olabilmektedir.
Az sermaye ile geniş bir finansman kaynağı, yabancı kaynaklardan yararlanan şirket yöneticileri için oldukça önemlidir. Bu finansman kaynağını kullanma olanağı, işletmenin faaliyet kârını artırmaktadır. Bu durumdan dolayı işletmeler yabancı kaynak maliyetini yükseltmek için finansal kaldıraç etkisinden yararlanmaktadırlar.

Bir önceki yazımız olan Dinde Çözülemeyen En Büyük Şey başlıklı makalemizde çözülemeyen dini sır, din bilgisi ve dindeki en büyük gizem hakkında bilgiler verilmektedir.

Esnek Reklam Alanı
Esnek Reklam Alanı
Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x