Esnek Reklam Alanı

Dinde Çözülemeyen En Büyük Şey

2 dk okuma süresi
Esnek Reklam Alanı

Bir dine inanmak, onun kurallarına uymak, kendinden öte mutlak bir gücün var olduğunu kabul etmek biz insanlar için büyük bir rahatlama ve teselli yöntemi aslında. Kendimizi içinde var hissettiğimiz bu topluluk bize çoğu zaman bir yere ait olma duygusunu veriyor. Çocukken sorun yaşadığımızda ya da canımız yandığında ebeveynlerimize gitmemiz gibi hayatın keşmekeşliğinde de bir dine sığınmak bize kendimizi güvende hissettiriyor. Adeta akıp giden suya kapılmışken bize uzatılan bir dal parçası gibi can havli ile sarılıyoruz ona. Minnettarlıkla ve şükranla kabul ediyoruz tüm getirilerini. Kalbimizin ve ruhumuzun kapılarını sonuna kadar açıyoruz.


Peki, Ya Bir Dinde Çözülemeyen En Büyük Şey Ne?


Bir dinde çözülemeyen en büyük şey ise muhtemelen somutluk-soyutluk algısıdır. Üzerine şöyle bir düşünecek olursak dini eylemlerimiz, ibadetlerimiz bize duygusal bir his olarak geri döner çoğu zaman. Maneviyatımız kuvvetlendikçe de bu hisler birikir, büyür ve kocaman olarak bize neredeyse somut olarak varmış gibi gelmeye başlar. “Evet!” deriz o anda. “Din böyle bir şey. Yemek gibi, su gibi… Günlük hayatımda var.”

Esnek Reklam Alanı


Maneviyatımız Zayıfken Ne Olur?


Bir zaman sonra ise büyük bir coşkuyla yaptığımız ibadetler insanoğlunun nankörlüğü ve rehaveti ile birleşince yük gibi gelmeye başlar. O kadar somutlaştırdığımız manevi haz yavaş yavaş kaybolur. İbadetlerimiz robotik bir eyleme döner ve kendi vicdanını susturmayı başaran insanoğlu belli bir süre sonra bu ibadetleri yapmayı tamamen bırakır. Artık kendini o dini topluluğa ait hissedemez, oradaki insanlarla bağ kuramaz olur. Eskiden gözüne o kadar gerçekçi görünen din onun için soyut bir kavram, bir alışkanlık olarak hayatında yer eder sadece. Varlığı ve yokluğu belirsiz bir şey olarak.


Tüm bu dini süreci gözden geçirdiğimizde bir dine ait en büyük çözülemeyen şeyin somutluk-soyutluk algısı olduğunu söyleyebiliriz çünkü bu kavramlar kişiseldir. Herkesin kendi içinde anlamlandırmasına, yaşam akışına, dünya algısına göre değişiklik gösterir. Bu konuya müdahale edecek mutlak hiçbir yetki, hiçbir somut kanı olmadığı için de muhtemelen çözülemeyen olarak da kalmaya devam edecek gibi.

Bir önceki yazımız olan Dini Kullanarak İnsanları Kandırmanın Cezası başlıklı makalemizde din sömürüsü, dini kullanmak ve dini kullanmanın cezası hakkında bilgiler verilmektedir.

Esnek Reklam Alanı
Esnek Reklam Alanı
Esnek Reklam Alanı
Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x