Esnek Reklam Alanı

Dini Kullanarak İnsanları Kandırmanın Cezası

2 dk okuma süresi
Esnek Reklam Alanı

İnsanlar, çağlar boyunca dünyanın oluşumu hakkında çeşitli teoriler ortaya atmışlardır. Bu teorilerden bir kısmı zamanla unutulup gitmiş olsa da azımsanamayacak kadarı yine bugün varlığını sürdürmektedir.
İnsanların bu karşı koyamadığı ”varlıkların oluşumu” merakı, insanlık ve uygarlık tarihini çok ileri bir boyuta taşımış olsa da zaman zaman savaş gibi felaketleri de beraberinde getirmiştir. Bu savaşlar bazen dinler arası bazense aynı dine sahip fakat farklı yaşam tarzı benimseyen insanlar arasında olmuştur.

Kuran Okuyan Adam via @mucahityildiz


Dinin Kullanılması


İnsanların birbirini öldürecek kadar bağlı olduğu din kavramının önemini anlayan kişiler, tabi ki bunları kendi çıkarlarına kullanmaktan geri durmamışlardır. Kah ekonomik kah başka sebeplerle dini bir çatışma çıkarmaktan adeta keyif almışlardır.

Esnek Reklam Alanı


Engizisyon mahkemelerinin verdiği kararların izlerini silmeye çalışan dünya toplumu, hala mahkemeleri tartışırken şok bir insan ile daha tanışmışlardır. Bu insan bugün bile bütün dünyanın tanıdığı, Adolf Hitler’dir. Nereden geldiği çok bilinmeyen Yahudi düşmanlığı ve anti-semitizmi ile o dönem farklı inançlara sahip olan bütün insanların korkusu haline gelmiştir. Dünya tarihinde amacını ve çalışmasını bu kadar açık şekilde gözler önüne seren, soykırım yapmak için de bu kadar desteği gören bir insan daha yoktur. Oysa ki yeryüzündeki diğer bütün sebeplerle birlikte dini inanç farklılığı da insan öldürmek için bir sebep değildir.
Dinin diğer bir yaygın istismar hali ise ekonomiktir. Bu işi kendine meslek edinmiş insanlar vardır. Yine asıl mesleği din görevlisi olmakla birlikte insanlardan para talep etmekten çekinmeyen oluşumlar da mevcuttur. Örneğin; Hristiyanlık inancında papaza para vererek günahlardan sıyrılma vardır. Bu durum, bariz olarak insan ile tanrı arasına girmektir.


TCK’de Din

Dinin istismar edilebileceğini öngören kanun koyucu, TCK’nin çeşitli maddelerde düzenleme yapmıştır. Örneğin TCK 77/1’de ”dini saiklerle” ibaresi kullanılarak alt bentlerde sayılan fiillerden birinin işlenmesi halinde insanlığa karşı suç işlenmiş olacağını ve failin ceza alacağını belirtmiştir. Ayrıca 219. maddede de din görevlisinin, görevinin verdiği güç ile görevinin amacını aşan fiilleri gerçekleştirmesi halinde hapis ve adli para cezası ile karşılaşacağı düzenlenmiştir.

Bir önceki yazımız olan Spor Malzemesinde Dikişlerin Önemi başlıklı makalemizde dikkat edilmesi gerekenler, kalitenin önemi ve spor malzemeleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Esnek Reklam Alanı
Esnek Reklam Alanı
Esnek Reklam Alanı
Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x