Esnek Reklam Alanı

Ekonomide Güven Endeksi Ne Demek

2 dk okuma süresi
Esnek Reklam Alanı

Ekonomide güven endeksi ne demek sorusu oldukça aratılan konuların başında gelmektedir. Ekonomik güven endeksi; üreticilerin ve tüketicilerin, içinde yaşadığımız toplumun genel ekonomik durumu konusunda değerlendirmelerini, beklentilerini ve aynı zamanda eğilimlerini kapsayan bileşik endekstir. Endeks genel olarak tüketici güveni alt endekslerinin çoğunluk olarak toplanması ve mevsimsellikten arındırılmış olan reel sektör yani imalat sanayi, hizmetler, perakende ticaret ve inşaat güven endeksi ile birleştirilerek incelenir. Ekonomide ise genellikle tüketici güven endeksi olarak bilinmektedir.

Resim Gerd Altmann tarafından Pixabay‘a yüklendi

Güven Endeksi Nasıl Hesaplanır?

Ekonomide güven endeksi nasıl hesaplanır sorusu ise tüketiciler için oldukça merak edilen bir konu olmaktadır. Güven endeksi hesaplanırken sektörel ağırlıklar doğrudan beş güven endeksine bağlı olmadan hesaplanır. Yani her sektörde eşit olarak dağıtılması ve normalleştirilmesi gerekilen bireysel alt endeks serilerine göre uygulanmaktadır. Bu doğrultuda ekonomik güven endeksini hesaplamada tüketici, hizmetler, reel kesim, perakende ticaret ve inşaat sektörleri için toplamda 20 güven endeksi kullanılır. Ekonomik güven endeksinin hesaplanmasında kullanılmakta olan alt endeksler, her ayın ilk iki haftasında toplanmakta olan verilerle hesaplanmaktadır. Güven endeksi 100’ün üzerinde ise genel ekonomik durum hakkında pozitif bir düşünce egemen olur fakat 100’ün altında olduğu durumlarda ise tam tersi yani negatif bir düşünce oluşur.

Esnek Reklam Alanı

Ekonomide Güven Endeksi 2020

Ekonomide güven endeksi 2020 yılının Temmuz ayında 82,2 olarak kayıtlara geçildiği görülmüştür. Ağustos ayında ise %4,4 oranında bir artış göstererek 85,9 değerini almıştır. Ekonomik güven endeksindeki bu artış reel kesim olan imalat sanayi, hizmet ve perakende ticaret sektöründeki artışlardan kaynaklanmaktadır.

Reel kesimdeki güven endeksinde bir önceki aya oranla Ağustos ayında %5,8 oranında bir artış gözlenmiştir. Bu artış oranıyla birlikte 105,2 değerini almıştır. Hizmet sektörü güven endeksinde ise %5,7 oranında bir artışla 70,5 değerini almıştır. Perakende ticaret sektörü güven endeksi %0,2 oranındaki artışı ile birlikte 94,9 değerini almıştır. Genel olarak tüketici güven endeksi Ağustos ayında % 2,2 oranında azalmayla birlikte 59,6 değerini, inşaat sektörü güven endeksi %2,3 oranında azalmayla birlikte 85,0 değerini aldığı görülmüştür.

Kısaca anlatmak gerekirse ekonomik güven endeksi TÜİK tarafından elde edilen anket bilgilerinden yola çıkılarak paylaşılır. Tüketicinin ekonomik durumunu ve alma gücünün olup olmadığını öğrenir.

Esnek Reklam Alanı

Bir önceki yazımız olan Borçlanma Oranları Nelerdir? başlıklı makalemizde borçlanma oranı, borçlanma oranı hesaplama ve borçlanma oranları nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Esnek Reklam Alanı
Esnek Reklam Alanı
Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x