Esnek Reklam Alanı

Emzirme Ödeneği Nedir?

2 dk okuma süresi
Esnek Reklam Alanı

Emzirme ödeneği nedir sorusunun cevabı, 2015 yılından itibaren yeni doğum yapmış annelere verilen süt yardımı parasıdır. Bu süt yardımı sadece bir defaya mahsus olmak üzere verilmektedir. Annelere her doğum için bir defalık olacak şekilde verilen bu emzirme parası, çalışan ailelere ekstra bir yardım niteliği taşımaktadır. Süt parası ne kadar oldu sorusunun cevabını ise, ilgili resmi kurumun internet sayfasında bulabilirsiniz.

Yeni Doğan Bebek via @TanteTati


SSK’lı olarak çalışan annelere ya da SSK’lı olarak çalışan babaların çalışmayan eşleri adına süt yardımı parası başvuru işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. 4A ve 4B sigortalı annelerin kendileri ya da bu sigortaya sahip babalar eşleri için süt yardımı başvurusunda bulunabilirler. 15 Mayıs 2015 yılından sonra doğumu gerçekleşen her anneye emzirme ödeneği hazırlanmaktadır. Bu süreçte doğum yapan annelerin en çok merak ettiği soru süt parası ne kadar sorusudur. Diğer önemli bir konu ise süt parası ne zaman yatar konusudur. Genellikle bu yardım, doğum tarihinden sonra yaklaşık olarak iki ay içinde anneler için açılan hesaplara yatırılmaktadır.

Esnek Reklam Alanı


Emzirme ödeneği, Türkiye vatandaşı olan ve 2015 yılından sonra doğum yapan her anneye verilebilmektedir. Çalışan anneler ya da sadece eşleri çalışan anneler için hazırlanan bu ödenek, süt parası nedir sorusunu soran annelerin dikkatini çekmeyi başarmıştır. Süt parası 4C yani emekli olan anne ve babalara verilmemektedir. Emzirme ödeneği başvuru için doğumun canlı gerçekleşmesi gerekir.


Emzirme Ödeneği Sorgulama


Emzirme ödeneği 2020 yılında da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından doğum yapan annelere verilmeye devam etmektedir. 2015 yılından sonra doğum yapan annelere verilen süt yardımı bebeklerin gelişmesine ve beslenmesine olanak sağlamaktadır. Belirtilen tarihten sonra doğum yapan kadınların ise merak ettiği soru süt parası ne kadar oldu sorusudur. Emzirme ödeneği, asgari ücretin artmasıyla birlikte her sene tekrar güncellenir. Ocak ayında açıklanan bilgilere göre öneki yıl 180 TL olan süt yardımı ödeneğine 2020 yılı itibari ile 22 TL arttırma yapılmıştır.


Emzirme Ödeneği 2020 Başvuru İşlemleri

Emzirme ödeneği 2020 başvuru işlemleri e-devlet üzerinden sağlanmaktadır. Başvuru işlemlerini gerçekleştiren vatandaşlar, belirtilen kriterlere sahip olmaları durumunda e- devlet üzerinden emzirme ödeneği sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirler. Sorgulama işleminden sonra emzirme ödeneğini almaya başlayabilmek için, devletin doğum yapan anneye banka hesabı açması gerekebilir. Emzirme ödeneği nasıl alınır sorusuna cevap ise devlet bankalarıdır. Banka hesabı açıldıktan sonra Ziraat Bankası’ndan veya PTT şubelerinden emzirme ödeneği alınabilir. Bu emzirme ödeneği için annelerin 2015 yılından sonra her doğumda başvurabilmeleri mümkün hale getirilmiştir.
Süt parası ne kadar sorusu hakkında detaylı bilgi almak isteyen vatandaşların Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na ait resmi internet sayfasından veya e-devlet üzerinden koşulları öğrenebilmeleri mümkündür.

Esnek Reklam Alanı

Bir önceki yazımız olan Borçlanma Oranları Nelerdir? başlıklı makalemizde borçlanma oranı, borçlanma oranı hesaplama ve borçlanma oranları nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Esnek Reklam Alanı
Esnek Reklam Alanı
Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x