Esnek Reklam Alanı

Kolposkopi Nedir? Nasıl Yapılır?

5 dk okuma süresi
Esnek Reklam Alanı

Kolposkopi nedir sorusunu özellikle kadınlar tarafından fazlasıyla araştırılan konuların başında gelmektedir. Kısaca kolposkopi nedir sorununa cevap olarak rahim ağzında bulunan Serviks, vagina ve vulva adlı dokuların bir büyütece benzer video kamerası yardımıyla 4 ve 12 arası yakınlık derecesinde büyülterek incelenmesidir diyebiliriz. Bu işlemin yapıldığı aletin ismine “kolposkop”, bu işlemi yapan hekime de “kolposkopist” adı verilmektedir.

Doktor via @DarkoStojanovic

Kolposkop adı verilen alet ilk olarak 1925 yılında Alman hekim Hans Hinselmann tarafından icat edilmiş olup, Dr. Eduard Whirts tarafından uygulanmıştır.

Esnek Reklam Alanı

Eski Yunancada kolpos kelimesi, vajina veya rahim anlamlarına gelir. Skopos kelimesi ise bakmak anlamı taşır. Yani Kolpo-skopi (colposcopy) rahim ve vajina bölgesine bakmak anlamına gelmektedir. Genellikle kolposkopi işlemi genital bölgede yer edinen ve çoğalan Serviks kanserleri, Vajen Kanserleri ve Vulva Kanserler hücrelerinin erkenden tespitini kontrol etmek ve bu kötü hücreleri yok etmek için tedaviye başlanması amacıyla kolayca ve ağrısız şekilde uygulanılması amacıyla kullanılmaktadır. Kolposkop adı verilen alet incelemesi yapılan bölgenin büyüteç gibi daha yakından ve net bir şekilde görünmesini sağlar. Aletin ucunda bulunan video kamera sistemi de görüntüyü monitöre aktarır ve ekrandan izlenilebilir hale getirir. Uzman hekim tarafından gerekli görülen yerlerden parça alınarak biyopsi işlemi uygulanır. Burada amaç kanserin erken tanısının konması ve gerekli tedavinin uygulanmasıdır. Kolposkopi nedir sorusundan sonra uygulamadan da bahsetmemiz gerekir.

Kolposkopi Uygulaması

Kolposkopi uygulaması histeroskopi uygulaması ile birbirine benzerdir ve bu uygulamalar birbiri ile karıştırılmamalıdır. Histerkopi uygulamasında kameraya benzeyen bir alet kullanılır ve rahim içerisine sokularak rahim içerisinin incelemesi yapılır. Kolposkopi aleti ise rahim içine sokulmadan sadece dış yüzeyinin incelemesi yapılır. Yani histeroskopi aleti ile iç yüzey incelenirken kolposkopi ile de dış yüzeyin incelemesi yapılır. Kolposkop aletinde bulunan kameraya benzeyen alet hastaya temas etmez, yaklaşık olarak 20-30 cm uzaktan dürbünsü aletiyle dış yüzeyinin incelemesini yapar. Histeroskop aletinde ise ınce ve uzun aletler bulunur ve bu alet rahim içerisine sokularak rahim içerisine doğru ilerletilir. Koloskopi uygulaması genellikle anestezi gerektirmezken Histeroskopi uygulamasında ise anestezi gerekir.

Kolposkopi Uygulaması Nasıl Yapılır?

Kolposkopi uygulaması yani rahim ağzına kamera ile bakılması jinekolojik muayene masasında jinekolojik muayene pozisyonunda yapılır. Uygulamaya muayene esnasında spekulum adı verilen bir aletin takılmasıyla başlanılır. Bu alet takılırken biraz ağrı hissedilebilmektedir. Hasta aşırı ağrı hissederse anestezi uygulanabilir. Bu uygulama tahmini olarak 10-20 dk arası sürmektedir. Spekulum adı verilen alet vajinaya takıldıktan sonra rahim ağzı görülür ve kolposkop adı verilen alet o bölgeye getirilir. Bölge aydınlatılarak ve büyütülerek incelemesi yapılır.

Esnek Reklam Alanı

İnceleme yapıldığı esnada asetik asit ve lugol gibi birtakım sıvılar rahim ağzına sürülür. Bu sıvıların rahim ağzına sürülmesinin nedeni de anormal olan dokular farklı renklere bürünerek tespitinin yapılmasıdır. Farklı renklere bürünen doklar daha sonra biyopsi işlemi ile oradan bir parça alınır ve bu parçalar patoloji laboratuarına gönderilir. Bu anormal alanlar genelde asetowhite alanlar ya da iyot negatif (Schiller pozitif) bölgeler diye adlandırılır çünkü bu anormal bölgeler asetik asit sürüldükten sonra beyaz bir görünüme bürünürler ve iyotu tutmazlar ve sarımsı farklı renk alırlar. 

Kolposkopi nedir sorusu rahim ağzı kanseri hastalarının merak ettiği bir konu olmaktadır. Kısaca kolposkopi nedir soruna cevap olarak rahim ağzı kanseri ya da kadınlarda vajina bölgelerinde görülen bir hastalık için kamera benzeri bir alet ile incelenmesidir.

Biyopsi işleminin ardından rahim ağzının iç tarafından yani endoservikal kanaldan parça alınır. Bu işleme ise endoservikal küretaj (ECC) adı verilir. Bu parça alma işlemi yapıldıktan sonra rahim ağzında az miktarda kanama olabilmekte ve hafif miktarda ağrı hissedilebilmektedir Kanama ve ağrı şiddeti anormal olursa yani kanama durmazsa ve ağrı daha da hissedilmeye devam edilirse acilen doktora başvurmak gerekir. Son olarak patolojiden biyopsi sonucu alındıktan sonra kolposkopi işlemi biter ve biyopsi sonucuna göre tedaviniz ya devam eder ya da biter. Patoloji sonucunuz normal değilse rahim ağzına konizasyon, LEEP, yakma, dondurma, lazer ve ameliyat tedaviler gerekebilir. İşlem sonrasının ardından en az 1 veya 2 hafta doktorunuz size bildirim yapana kadar tampon kullanılmamalı ve vajinaya hiçbir şey konulmamalıdır.

Hangi Durumlarda Kolposkopi Yapılır

Kolposkopi endikasyonları genellikle kadınlarda daha sık görülen rahim ağzı kanserinin belirtilerini önceden fark etmek ve tedaviye başlamak demektir.

– İnuteru DES maruz kalmış kadınlarda

– Smear testinde karşılaşılan birtakım bozukluklar (ASC-H, LSIL, HSIL, AGC)

– Jinekolojik muayenede serviks, vajen ve vulvada anormallik izlenmesi

– HPV 16, 18 pozitifliği gibi durumların gözlemlenmesinin ardından kolposkopi işlemine başlanır.

Kolposkopi zararlı mıdır?

Kolposkopi nedir ya da zararlı mıdır soruları oldukça merak edilen bir konu olmaya devam etmektedir. Kısac bu bölgeden alınması gereken ve alınan biyopsiler rahim ağzına zarar vermediği gibi kısırlığa da sebep olmaz. Biyopsi ile alınan parçalar oldukça küçük olup kısa zaman içinde o bölgeler tamamen eski haline gelecektir.

Kolposkopi İşleminde Kullanılan Malzemeler

Kolposkopi işleminde kullanılan malzemeler oldukça temiz ve steril olmalıdır. Hassa bölge de kullanıldığından dolayı bu önemli bir konu olmaktadır. Kullanılan malzemeler ise;

– Spekulum (jinekolojik muayene aleti)

– Kolposkop

– Biyopsi aletleri

– Endoservikal küretaj yani ECC için aletler; Novak küreti ve endoservikal küret

– Tenekulum

-Asetik asit ve Lugol solüsyonu

– Ring forseps

 -Asetik asit ve Lugol solüsyonu

– Alınan ECC ve biyopsi parçalarını koyabilmek için kullanılan kaplar,

– Monsel solüsyonu ya da gümüş nitrat çubukları

– Kolposkopi için resimli form (kolpogram)

– Gazlı bez ve pet

– Povidon-iodin- Portegü ve sütur materyalleridir

Bir önceki yazımız olan Adet Sancısına Ne İyi Gelir? başlıklı makalemizde Adet sancısı azaltma, adet sancısı azaltma yolları ve Adet sancısına ne iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

Esnek Reklam Alanı
Esnek Reklam Alanı
Yapılan Yorumlar
Bu yazı için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.
Bir Yorum Yapın

x